Stěny každého interiéru si postupem času zaslouží nový kabát. Možná přemýšlíte, co všechno to obnáší a přemýšlíte, zda to zvládnete sami. Z toho důvodu vám přinášíme přehled, co vše malířství obnáší a co by udělal profesionální malíř v rámci malování bytu. Vy se pak můžete rozhodnout, zda se pustíte do té dobrodružné poutě nebo raději necháte veškerou práci na profesionálech, kteří malířství studovali a díky praxi dobře vědí, co dělají.
Je třeba si zapamatovat, že malířství rozhodně není jen o malování stěn. Velmi důležitá je také příprava podkladu a příprava na malování obecně. Bez ní bude pravděpodobně barva všude kolem a naděláte více škody než užitku. Navíc si přiděláte práci s velkým úklidem. Pokud chcete malovat více pokojů, pracujte vždy postupně. Maximálně rozdělejte dvě místnosti najednou. Přesně tak by to udělal i zkušený malíř. Nejprve přesuňte nábytek pryč, abyste ho později nemuseli čistit.
Pokud není prostor v jiné části bytu, dejte nábytek a další vybavení doprostřed bytu a zakryjte ho fólii. Tu použijte také na podlahu a připevněte ji pomocí izolepy. Na podlahu pak ještě vyskládejte kartony. Každý malíř dobře ví, že jinak by se mu fólie lepila na boty. Pomocí speciální pásky pak oblepte okenní rámy, zárubně, svítidla i vypínače. Pak se pusťte do přípravy stěn. V malířství je opravdu důležité si podklad nejprve dobře připravit a pak začít nanášet barvu.
Malíř vždy zhodnotí kondici staré malby a případně staré vrstvy oškrábe. Poté zarovná veškeré nerovnosti a vytahá skoby i hřebíky. Dalším krokem je nátěr stěny penetrací. Po zaschnutí této vrstvy lze začít se samotným malováním. Ideální je však počkat celý den, než penetrace opravdu dobře proschne. Vhodné je vyčkat alespoň několik hodin. Pokud se vám zdá malířství přeci jen složité, nechte to na odborníkovi, pro kterého je tato práce radostí a denním chlebem. Kromě běžného malování na bílo či barevně je navíc možno využít různé dekorativní stěrky a štuky.
© ZLÍNMAL 2021 | všechna práva vyhrazena